пʼятниця, 24 жовтня 2014 р.


Тема: Засоби виразності декоративно-ужиткового мистецтва. Створення рослинного орнаменту у смужці

Мета: Розширити знання учнів про види декоративного ужиткового мистецтва та їх особливості. Ознайомити із типами орнаментів: геометричним, рослинним, зооморфним. Вчити дітей складати орнаменти у смужці, стилізувати природні форми у декоративні. Розвивати окомір і зорову пам’ять. Виховувати естетичний смак та інтерес до народного декоративно-ужиткового мистецтва.

Обладнання: предмети посуду, побуту, одягу, прикрашені ритмічним орнаментом, таблиці, схеми виконання орнаменту.

Хід уроку
I Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда:
а) – Діти, які види образотворчого мистецтва ви знаєте?
- А які види декоративно-ужиткового мистецтва вам відомі?
б) Уявна мандрівка до музею народних промислів:
Діти сьогодні у нас незвичайний урок. Ми побуваємо у музеї народних промислів. Хто з вас вже побував у такому музеї з батьками? Зараз, будь-ласка, підійдіть до представлених експонатів. Демонстрування та обговорення наочності:
в)


- Я принесла вам на урок невеличкий яскравий килимок, витканий вручну. До якого виду декоративно-ужиткового мистецтва він відноситься?
З давніх давен люди ткали полотно за допомогою верстатів. Спочатку ці верстати були дуже прості, але з роками вдосконалювались. Якщо порівняти перший ткацький верстат, який винайшла людина, і сучасний, то вони багато в чому відрізняються.
До якого виду декоративно-ужиткового мистецтва відносяться ці рушники і серветки? Так, це вишивка — дуже древнє мистецтво. Люди за допомогою вишивки прикрашали свою оселю, одяг, розповідали і передавали з покоління в покоління історію свого народу. Ви певно усі вмієте вишивати?
Дуже розповсюдженим видом декоративно-ужиткового мистецтва є кераміка. З грецької «керамос»- глина. Певно, немає жодної української оселі, в якій би не знайшлося гончарних виробів – горщика, макітри, миски чи глечика. Усе це народилося з мертвої глини. В неї частинку своєї душі вклав гончар. Гончарство – це найдавніша професія, адже тільки-но опанувавши вогонь, люди почали ліпити.
До видів декоративно-ужиткового мистецтва відносять також художню обробку дерева. Це також дуже древнє мистецтво, але воно прекрасно збереглося і вдосконалилося. Подивіться на вироби, які я вам принесла.
-         До улюблених всіма видів декоративно-ужиткового мистецтва відносять і бісероплетіння, писанкарство, килимарство, художня обробка металу, розпис (діти розглядають роботи).
-         Діти, а що спільного є у всіх видах декоративно-ужиткового мистецтва?
-         Правильно, усі речі є прикрашені візерунками.



II Повідомлення теми і мети уроку
-         Діти, давайте згадаємо, які види орнаментів ви знаєте. (Діти називають, я показую)
-         Якщо узор утворюється шляхом ритмічного повторювання, чергування елементів, то він називається орнаментом.




Фото 20х15








Коли ж узор має довільну форму його називають візерунком. Орнамент (у перекладі з лат. «краса», «оздоблення») призначається для прикрашення різноманітних предметів: посуду, тканини, одягу та ін..


Фото 10х15





Коли митці використовують у візерунках природні форми рослин то зображають їх площинно. Щоб легше виконати візерунок, вони спрощують природні форми, розташовують їх рівномірно, повторюють у тому самому положенні. На узорі кожна пелюстка така сама за розміром і формою, як наступна, а в живих  квіток вони різні; на візерунку за кольором усі пелюстки однакові, а в природі, мають різні відтінки. Художник може намалювати в узорі такі елементи, яких у природі немає. Все це робиться для того, щоб візерунок виглядав гарно і цікаво.
Така переробка природних форм називається стилізацією.


Фото 10х15


III Поетапне виконання композиції вчителем




IV Практична діяльність учнів






V Підсумок уроку:

1) Розгляд, обговорення та оцінювання учнівських робіт;

2) Домашнє завдання: принести кольоровий папір, картон, ножиці, клей.


На наступному уроці учні виконують рослинний орнамент у техніці аплікації:






Немає коментарів:

Дописати коментар